dewalt_dfm3450100
DEWALT DFM3450100 aerated concrete anchor M6-10 (50 pcs)
14.28 tax incl.
On order: delivered from 28/05/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 28/05/2026
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
Product description
  • Gas concrete - M6-10
Features
  • Removable tension-free fixing for lightweight block
  • Avoids crumbling of plastered surfaces
  • Intermittent threads ensure dirt removal and facilitate installation
  • Easy to install with 6-sided Allen keys
  • Flexible screw selection - suitable for both wood and metric screws
  • Approved for use in Thermalite, Celcon, Thomas Armstrong and Lignacite blocks (UK only)
Key features according to our expert
  • Length (Wall plug): 50 mm
  • Material (wall plug): Polyamide (Nylon®)
  • Wall plug type: Universal plug
  • With screw: No
  • With collar: No
  • Application: Aerated concrete
  • type (screw head): Not applicable
  • Drilling diameter: 10 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352109886
  • Supplier number: DEWALT DFM3450100
Length (wall plug)
50 mm
Material (wall plug)
Polyamide (Nylon®)
Wall plug type
Universal plug
With screw
No
With collar
No
Application
Aerated concrete
Type (screw head)
Not applicable
Drilling diameter
10 mm
Box
YES
Allen key
6,0 mm
Pack quantity
50,0
Integrated belt hook
10,0 mm
Thickness
M6
Screw diameter
6,0 mm